Walor a Światłocień – Jakie są różnice między walorem a światłocieniem

Najczęściej mylące się ze sobą pojęcia, walor i światłocień to podstawy rysunku. Często omawiane na kursach rysunku, są często odbierane za jedno i to samo. W rzeczywistości jednak, mimo że oba poruszają ten sam temat, są inne od siebie. Więc jakie są różnice między walorem a światłocieniem?


Interesuje Cię rysunek? Zobacz jak zacząć rysować?


Walor a Światłocień

Walor najczęściej używany jest przy opisywaniu jasnych oraz ciemnych plam – to jak odczuwamy kolory. Przykładowo spoglądając na rysunek martwej natury, jeżeli nie nadalibyśmy mu żadnego waloru wszystko wyglądałoby tak samo. Nawet uwzględniając to, że przedmioty przedstawione na obrazie miałyby różne kolory. Szukając waloru patrzymy na kompozycję przez czarno biały filtr. Szukamy ciemniejszych jak i jaśniejszych kolorów i przekładamy ja na odcienie szarości.


Zobacz także


Światłocień z kolei służy do przedstawienia przestrzeni i trójwymiarowości kompozycji. Zaznaczamy gdzie znajdują się cienie, a gdzie światło. Pamiętać musimy o tym że mogą się one przecinać i przenikać przez siebie. Rysując, skupiamy się na nakładaniu delikatnych szarych warstw lekko mażąc ołówkiem po zaznaczonych miejscach. Po nałożeniu jednej warstwy nakładamy następną, zmieniając ołówek na miększy by uzyskać mocniejsze odcienie szarości a z czasem dojść do czerni.

Kiedy i co stosować?

Co do samego rysunku pamiętać trzeba o tym, by na początku nałożyć walor. Staramy się zrozumieć, jak dany kolor lub kompozycja wyglądałyby w czerni i bieli. Zaznaczamy przedmioty najjaśniejszymi odcieniami szarości aby zostawić miejsce na światłocień. Kiedy już zaznaczymy wszystkie elementy kompozycji, będziemy mogli przejść do nakładania światłocienia.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


W ten sposób powoli dojdziemy do zakończonego rysunku. W rysunku technicznym często zapomina się o początkowym nałożeniu waloru a później światłocienia, co często przekłada się na charakterystyczny wygląd tych prac. Jednakże warto pamiętać o tej kolejności, by praca którą stworzymy mogła zachować idealne odcienie. Dodatkowo podążanie za rozpisanymi zasadami pozwoli nam nie pogubić się przy rysowaniu, a także nie tracić czasu na niepotrzebne czynności.

Jeśli interesujesz się rysunkiem to koniecznie odwiedź nasze kursy rysunku!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *