Systematyczność jest prostym określeniem na wykonywanie jakiejś czynności w równych odstępach czasowych. Słowo dosyć często spotykane, na pewno słyszałeś już o byciu systematycznym nie raz. Aczkolwiek czemu społeczeństwo stawia systematyczność tak wysoko, i czemu rysunek może ci w nim pomóc?
Nauka rysowania samemu – Czy warto samemu uczyć się rysować?
Systematyczność – czyli planowanie bez planowania
Bycie systematycznym pozwala na wyrobienie nawyków, nie zawsze dobrych. Przykładem może być granie na komputerze, czy jedzenie. Nie są to złe rzeczy. Jedzenie jest nam potrzebne do przeżycia, a granie często pozwala nam się zrelaksować i zapomnieć o życiu. Jednakże częste granie i dużo jedzenia sprawi, że przestaniemy być zdrowi, zaczniemy zaniedbywać nasze sprawy a w konsekwencji, można powiedzieć że będzie krucho. Jest to też forma systematyczności.
Samo określenie nie koniecznie musi mówić nam o czymś dobrym, ale zwykle do tego go używamy. Systematyczność jest bardzo ceniona. Już w szkole się ją ćwiczy. Prace domowe, projekty, czy nawet chodzenie do szkoły już jest jakąś formą systematyczności, w końcu są to czynności które powtarzamy w równych odstępach. Jednakże, szkoła nie zawsze wspomina czemu jest to tak ważne.

Zobacz także
- Czy talent istnieje? – Czyli o tym, dlaczego możesz osiągnąć wszystko.
- Dlaczego wybór papieru może zmienić twój rysunek?
- Tajniki efektywnego rysowania które pomogą ci zostać mistrzem!
Tak jak wspomniałem wcześniej, systematyczność pozwala na wyrobienie nawyków. Jeżeli założymy że będziesz codziennie siedział i ćwiczył zadania matematyczne, w końcu sam będziesz do nich siadał. Tak samo jest, jeśli spojrzymy na rysunek. Chodząc na zajęcia w dominie, można wziąć udział w challengu, który sprowadza się do codziennego rysowania. Już po miesiącu widać efekty, nie tylko w nabieraniu nawyku do codziennego rysowania, ale także w rozwijanych umiejętnościach!
I to jest właśnie to, o czym szkoła nie mówi! Będąc systematycznym nabierasz nawyk, który potem pozwala Ci rozwinąć daną umiejętność, nieważne jaka by ona nie była. Ludzie którzy wcześnie ogarniają, jak być systematyczni, są potem jednymi z najbardziej rozwiniętych, co ułatwia im naukę w szkole a nawet pracę.
Rysunek jako ćwiczenie systematyczności
Teraz kiedy wiesz już jak ważna jest systematyczność można przejść do sposobów jej ćwiczenia. Wspomniałem wcześniej o pewnym challengu codziennego rysowania. Jest to idealne ćwiczenie na systematyczność, ale nie tylko! Rozwija twoje umiejętności w rysunku oraz twój czas skupienia. Można stosować tu taktykę stopianów lub złotej godziny, które ułatwiają też znalezienie czasu na rysunek i naukę.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Warto też rozplanować to jak i kiedy rysujemy. Wypisanie godzin w grafiku pozwoli na większą kontrolę nad czasem, który zwykle tracimy nawet tego nie zauważając. Prowadzenie grafiku pozwoli Ci też na zmniejszenie ryzyka, że czegoś zapomnisz. Rozpisując konkretne daty i godziny będziesz w stanie nad wszystkim zapanować. Oczywiście zdarzą się też przypadki, gdzie coś nagle wypadnie, lub okaże się, że jakiś dzień stanie się nagle zajęty, ale tak długo, jak wszystkie inne dni będziesz miał pod kontrolą, nie powinno stanowić to problemu.
Innym sposobem może być zapisanie się na kursy rysunku. Systematyczne lekcje pozwolą na lepszy rozkład czasu i „zmuszą” cię do przysłowiowego ruszenia tyłka. Jest to szczególnie dobra metoda kiedy masz leniwą naturę, a chcesz się jej pozbyć.
Rysunek – Podsumowanie
Rysunek jest dobrą formą do ćwiczenia systematyczności i wyrabiania nawyków. Wypisując grafiki lub po prostu rezerwując sobie czas na rysowanie nauczysz się, jak organizować swój czas tak by w przyszłości mieć już to opanowane!