Każdy z tych kierunków ma swoje własne wady i zalety. Dla niektórych to co będzie wadą dla jednego, będzie zaletą dla drugiego. W tym artykule dowiesz się czy rzeczywiście interesuje Cię Architektura, czy może Architektura Wnętrz lub Urbanistyka?
Architektura Wnętrz, a Architektura i Urbanistyka
Jakich różnic możesz się spodziewać? Czym zajmują się architekci oraz architekci wnętrz? Wszystkie trzy mają wiele wspólnego, i teoretycznie polegają na tym samym. Największe różnice najdziesz, kiedy przyrównasz Architekturę Wnętrz do Architektury i Urbanistyki.
Architektura i Urbanistyka
Najłatwiej będzie spojrzeć na uczelnie, które dadzą ci wykształcenie na konkretny kierunek. Patrząc na miejsca które wykładają architekturę lub urbanistykę, szybko przekonasz się iż większość uczelni które znajdziesz będą politechnikami, z jednym chyba wyjątkiem, którym będzie ASP w Poznaniu. Dodatkowo przedmioty które napotkasz na swojej drodze będą związane z naukami ścisłymi, takimi jak fizyka czy matematyka, nie mówiąc że rysunku i rysunku architektonicznego, który najbardziej zachęca, jest tylko 30%. Więcej o tym w tym artykule – Studiowanie Architektury
Sama praca też będzie inna. Tutaj pojawią się większe różnice między Architekturą a Urbanistyką.
Architekt zajmuje się głównie projektowaniem budynków. Jego zadaniem będzie ustalenie jego funkcjonalności, wyglądu oraz ustalenie jakich kosztów będzie wymagała jego budowa oraz utrzymanie (chociaż to pojawia się w mniejszej ilości przypadków).
Urbanistyka natomiast zajmuje się planowaniem miast, wsi itp. Tutaj projektuje się parki, chodniki oraz ułożenie budynków.
Zobacz czy zainteresują cię także:
Te wskazówki pomogą ci wyrobić wyjątkowe portfolio. Pewnie nie znasz większości z nich – Jak dostać się na Architekturę – Wskazówki od Mistrza
Dowiedz się jak zdać Egzamin na Architekturze – Egzamin z Rysunku na Architekturę – Czy da się bez Kursu?
Poznaj wspaniałe rysunki które zainspirują twoje portfolio! – Młodzi twórcy dzielą się swoimi najlepszymi pracami!
Architektura Wnętrz
Uczelnie które oferują kształcenie na kierunku Architektury Wnętrz znajdziesz i na Politechnice, i na ASP. Architektura Wnętrz opiera się bardziej na artystycznym aspekcie bycia architektem. Na tym kierunku znajdziesz przedmioty takie jak Historia Sztuki oraz Malarstwo. Tutaj rysunek i rysunek architektoniczny będzie miał większą role.
Praca Architekta Wnętrz polega na projektowaniu pokoi i przestrzeni w budynkach. Dobieranie mebli oraz materiałów będzie największym aspektem pracowania w tym zawodzie.
Praca Architekta
Tutaj opiszę dokładnie na czym polegają wszystkie trzy zawody. Wytłumaczę dokładnie czym się różnią, oraz co je łączy.
Część wspólna, czyli podobieństwa między Architekturą Wnętrz, Architekturą oraz Urbanistyką
Jedną z kluczowych aspektów bycia architektem jest kontakt z klientem. To jego potrzeby oraz wizje musisz spełnić, niezależnie czy chodzi o projektowanie budynku, mostu czy pokoju. Potrzeby klienta są twoim priorytetem, gdyż jego opinia może zadecydować jakie i czy w ogóle dostaniesz następne projekty.
Jednocześnie warto jednak pamiętać że zawód architekta polega także na aktywnym doradzaniu. Czasem klient może sam nie być w stanie wytłumaczyć czego mu potrzeba, lub jego uwagi mogą być praktycznie niemożliwe do spełnienia. W takich przypadkach warto powiadomić go o ewentualnych kosztach lub plusach i minusach danego projektu/rozwiązania.
Kolejnym wspólnym aspektem będzie samo projektowanie. To będzie twoje zadanie główne. To co i jak będziesz projektował już będzie się różniło…
Szacowanie kosztów przyda się niezależnie od tego, które z tych trzech zawodów chcesz wykonywać. Tak samo dobieranie materiałów
Różnice między Architekturą Wnętrz, Architekturą oraz Urbanistyką
Głównymi różnicami będzie to co się projektuje.
Urbanistyka to dziedzina nauki która zajmuje się nauką o budowie miast, wsi oraz osiedli. Planowanie rozkładów budynków, chodników czy ulic jest tutaj na porządku dziennym.
Architektura zajmuje się projektowaniem budynków. Czy to planowanie drapaczy chmur, czy zwykłego domu jednorodzinnego, to są rzeczy które powinny architekta interesować.
Architektura Wnętrz to urządzanie mieszkań biur itp. Wystrój oraz poczucie kompozycji będą tutaj najważniejsze
Inną różnicą będzie odpowiedzialność. Gdzie Urbanistyka i Architektura będą odpowiadały za życia wielu ludzie, tam Architektura Wnętrz będzie odpowiadać tylko za kilka. Jedno będzie skupiać się na głównie technicznym aspekcie, drugie, na artystycznym.
Czym lepiej się zająć?
Jeśli poszukujesz zawodu który da ci więcej pieniędzy, to możesz wybrać każdy z nich. Niektórzy architekci wnętrz są w stanie zarobić więcej niż zwykli architekci, i vice versa. Wszystko zależy od tego jak dobry będziesz w tym co robisz, więc przy wyborze najlepiej wykorzystać to co lubisz robić i to w czym jesteś dobry, co zwykle idzie ze sobą w parze.
Jeśli pasjonują cię przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy nawet informatyka, to najlepszym będzie dla ciebie zawód Architekta lub Urbanisty. Oba są w praktyce bardzo Techniczne, i wymagają dokładnego planowania lub obliczania.
Jeżeli lubisz rysować i uwielbiasz Historię Sztuki czy inne przedmioty Humanistyczne, to Architektura Wnętrz jest dla ciebie!
Jeśli interesuje Cię Historia Architektury to obejrzyj to wideo:
Jak się przygotować?
W pierwszej kolejności warto rozszerzyć na maturze odpowiednie przedmioty. Jeśli wybierasz się na Architekturę lub Urbanistykę to twoim najlepszym wyborem będzie rozszerzenie:
- Matematyki
- Fizyki
- Informatyki
- Angielskiego
Jeżeli wolisz Architekturę Wnętrz to:
- Historii Sztuki
- Polskiego
- Angielskiego
Następnym krokiem powinno być zbudowanie portfolio, a jeszcze wcześniej rysunek…
Jak zbudować portfolio i kiedy zacząć?
Najlepiej rozpocząć naukę rysunku już na początku liceum. Najlepszym okresem na start jest 1 i 2 klasa. Najlepiej zapisać się na kurs Rysunku Architektonicznego. Do dobrego poziomu dojdziesz już po pierwszym roku, a reszta nauczy cię podstaw które przerabiane są już na studiach.
Najpóźniej zaleca się naukę rysunku rok przed rozpoczęciem studiów. Jeśli na prawdę się za to weźmiesz to powinieneś zdążyć wyrobić sobie portfolio, ale łatwo nie będzie.