Techniki malarskie można podzielić na rodzaje farb i innych przyborów których używa się w trakcie tworzenia prac. Każda technika daje inne rezultaty, co sprawia, że prace mocno się od siebie różnią. Jest tak ze względu na różnice między farbami czy nawet podłożami.
Większość zna ledwie połowę! Ile znasz ty? Oto 10 Najważniejszych zasad w malarstwie, które każdy musi znać!
Farby olejne
Farby olejne to jedne z najpopularniejszych technik malarskich. Wykorzystywana od kilkuset lat technika, zdobyła ogromną popularność już w XV wieku. Farbami olejnymi malować można zarówno na płótnie, jak i na drewnie oraz blasze. Jednym z największych atutów farb olejnych jest ich odporność na starzenie się. Długo schną ale są przez to o wiele trwalsze od innych farb. Dodatkowo idealnie nadają się na tworzeniu gładkich przejść między kolorami dzięki swoim olejnym konsystencją.
Akryle
Jeśli chodzi o techniki malarskie, akryle to najtańsze farby które można zakupić. Do ich wytwarzania wykorzystuje się pigmenty z wodą oraz spoiwem syntetycznym. Są bardzo lubiane przez artystów. Szybko schną, co w razie potrzeby można spowolnić dodając wody. Kolory można mieszać bez ograniczeń i bez problemów można dodawać korekty. Akryle bardzo dobrze nadają się do tworzenia mocnych krawędzi oraz kontrastów i bardzo często polecane są również początkującym artystom.
Interesują Cię techniki malarskie? Zobacz także
- Najważniejsze informacje o Kubizmie! Co warto o nim wiedzieć?
- Czy grafika komputerowa przejmie świat?
- Rysowanie jako hobby dla małych i dorosłych. Kiedy najlepiej zacząć i czy każdy może to robić?
Akwarele
Farby mocno bazowane na wodzie. Jest to jedna z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o techniki malarskie farb. Ma rzadką, rozwodnioną konsystencję i wymaga dużej precyzji. Każda nałożona warstwa jest bardzo ważna, bo akwarele nie kryją zbyt dobrze. To wymusza także dobranie odpowiedniego podłoża z odpowiednią fakturą i kolorem. Najczęściej jest to papier celulozowy lub bawełniany.
Mimo tego ta technika jest jedną z najlepszych i idealnie sprawuje się w pejzażach oraz martwej naturze. Same prace nie wymagają też zbyt wiele czasu to wykończenia. Jeżeli chcielibyście uczyć się malowaniem akwarelami, koniecznie zobaczcie nasze kursy!
Tempery
Jedna z najbardziej trwałych technik malarskich. Można ich używać na płótnach, papierze oraz drewnie. Bardzo szybko schną i wymagają stosowania emulsji. Emulsjami mogą być substancje organiczne, takie jak olej lub żywica, a wykorzystuje się je do spojenia farb. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także soki z drzew, owoców oraz mleko.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Gwasz
Farby bardzo podobne do akwareli. Też są farbami wodnymi ale kryją znacznie lepiej. Jako podłoże wykorzystują papier oraz papirus. Zawierają spoiwo, wodę, pigment oraz wypełniacz w postaci kredy lub odcieni bieli. Opisywany jest często jako łatwiejsze w użytkowaniu od akwareli. Uzyskać możemy większą głębie oraz krycie, co daje nam większe możliwości na poprawki. Szybko schnie a po całkowitym wyschnięciu traci na intensywności barw. Efekt końcowy przypomina pastele, ale na mokro.