Talent

Talent, czy ludzki wymysł?

Na pewno nie raz słyszałeś o utalentowanych artystach, którzy swoimi pracami podbijali świat. Być może sam dostałeś pochwałę na temat tego jak utalentowany jesteś, lub być może ktoś nazwał cię beztalenciem. Ale czym dokładnie jest talent, i czy na pewno istnieje?

Definicje Talentu

Definicji jest wiele, bo każdy przez talent rozumie coś innego. Dla jednych talent jest darem, czymś wrodzonym co sprawia że dana osoba wyróżnia się na tle innych już od momentu gdzie dany talent może być pokazany. Z mojego doświadczenia jest to najbardziej powszechna definicja. Większość ludzi których spotkałem było przekonanych iż każdy rodzi się z wrodzonymi umiejętnościami i od urodzenia jest mu dane zostać kimś komu ta umiejętność przyda się najbardziej.

Inną definicją jest połączenie wrodzonej umiejętności z ciężką pracą. To jest już bliższe prawdziwemu życiu, gdyż to co większość ludzi uważa za talent jest właśnie ciężka praca.

Najlepszym przykładem do pokazania „Talentu” będzie chociażby malarstwo oraz rysunek. Wielu ludzi spotkało się z określeniem „utalentowanego artysty”, gdzie każdemu wydaje się że takiemu artyście wszystko przychodzi z łatwością. Ten mit jest często kreowany przez samych artystów którzy chcą się popisać przed publicznością, chwaląc się że do wszystkiego doszli sami. Ale w rzeczywistości tak nie jest.

Czy Talent istnieje?

Nie, Talent nie istnieje. Wszystko to co słyszysz o utalentowanych ludziach jest tylko wymysłem. To czym na prawdę jest talent to wykorzystanie swoich predyspozycji oraz ciężka praca.

Predyspozycje to na przykład oko do szczegółów czy dobry słuch. Są to atrybuty nad którymi nie mamy większej kontroli. Tak, da się ich wyuczyć, ale niektórym przychodzi to lepiej. To czym predyspozycje nie są to umiejętności. Nie narysujesz niczego dobrze za pierwszym razem o ile nie poprzesz tego dużą ilością nauki. Ale to że na przykład masz słaby wzrok nie oznacza że nie masz co próbować. Wielu znanych artystów

Dodatkowo artyści którzy są chwaleni za to jak sami do wszystkiego dochodzili, w rzeczywistości byli po prostu uczeni od maleńkości. Dlatego potem gdy już w szkole podstawowej potrafią świetnie rysować, często jest to odbierane za talent.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *