jaki pędzel wybrać

Rodzaje pędzli – jakie pędzle sprawdzają się najlepiej?

Wiedza o narzędziach często sama daje nam nowe możliwości i techniki. To czy pędzel jest płaski czy okrągły, czy to z jakiego włosia jest zrobiony, potrafi wiele zmienić w naszej pracy. Więc jakie rodzaje pędzli będą najlepsze dla ciebie?


Interesuje Cię malarstwo? Zobacz czy znasz wszystkie z tych 10 najważniejszych zasad malarskich które każdy powinien znać!


Co warto wiedzieć?

Każdy pędzel składa się z trzech części: uchwytu, włosia i skuwki. Profesjonalni malarze najczęściej używają pędzli z drewnianym, lakierowanymi lub malowanymi rączkami. Muszą być odpowiednio wyważone i musi się je dobrze trzymać. Dlaczego tak jest? Otóż przy malowaniu spędza się długie godziny. To sprawia że ręka się męczy, a niewyważony i niewygodny pędzel nie tylko to przyspieszy, ale po dłuższym czasie może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest to aby pędzel dobrze się prowadził i nie obciążał ręki.

Na początek najlepszym wyborem będzie od pięciu do sześciu pędzli o różnych grubościach. Im wyższy numerek tym większa grubość. Trzeba jednak pamiętać, że pędzle o tych samych numerach ale innych producentów czy gatunków będą się od siebie różnić.


Zobacz także:


Rodzaje pędzli – włosie

Rodzaje pędzli można podzielić na włosie, którego używają:

  • Kolinsky – wysokiej jakości pędzle sobolowe o ergonomicznej rączce. Zdecydowanie jedne z bardziej luksusowych i charakteryzujących się najwyższą jakością pędzle. Polecane szczególnie dla profesjonalistów
  • Czerwony soból – Tańsza alternatywa od poprzedniego włosia. Doskonale absorbuje farbę co idealnie sprawdza się dla farb akwarelowych. Używane są też do malowania detali farbami olejnymi
  • Szczecina naturalna – świńskie włosie uformowane na znak litery „V”. Pędzel używany głównie do farb, lakierów i emalii na bazie rozpuszczalnika, ale także w malarstwie olejnym.
  • Włókna syntetyczne – pędzle wykonane z włókna poliestrowego. Polecane do pracy z farbami olejnymi.

Rodzaje pędzli – kształt

Kształt pędzli też ma znaczenie, oto najważniejsze i najbardziej powszechne z nich:

  • Płaski – Płaska skuwka i kwadratowe zakończenie. Najlepszy pędzel do rysowania wszystkimi rodzajami farb. Świetnie chłonie kolor.
  • Okrągły – Występuje we wszystkich rozmiarach i jest najczęściej używanym pędzlem. Dobry do wszystkich rodzajów farb.
  • Bright – Najlepszy pędzel do tworzenia szczegółów. Ma płaską skuwkę i wewnętrznie zakrzywione krawędzie na końcówce.
  • Skośny – dobry do rysowania i retuszowania. Wykorzystywany przy farbach olejnych oraz akrylowych.

To najważniejsze pędzle, ale nie wszystkie jakie istnieją. Nie wspominając o gąbkach czy szpachelkach, możliwości jest tutaj ogrom. Od rodzajów włosia po kształty, pamiętaj żeby wybrać te, które odpowiadać Ci będą najbardziej, a jeżeli szukasz odpowiedniego kursu który by Cię tego nauczył, zobacz naszą Kontrastownię!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *