Rysunek architektoniczny w ołówku

Rodzaje papieru do rysunku – Jaki papier jest najlepszy?

Zaczynając swoją artystyczną podróż warto wiedzieć jakiego rodzaju materiały będą dla nas najlepsze. Większość skupia się na ołówkach, farbach czy kredkach, bo w końcu tym głównie rysujemy. Aczkolwiek często zapomina się, że są przecież też różne rodzaje papieru, które mogą zmienić charakter naszego rysunku! A więc który będzie najlepszy?


Jakie rodzaje ołówków są najlepsze do początkowego rysowania?


Dlaczego warto zmieniać rodzaje papieru?

Zwykle przyzwyczajeni jesteśmy do zwykłych ksero A4, które są powszechnie stosowane. Oryginalnie miały to być kartki do druku, ale format i cena tego rodzaju papieru sprawia, że jest on częściej wybierany także do rysowania. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że mimo, iż jest to najczęściej używany rodzaj papieru, nie jest najlepszy. Kartka jest giętka i słabo znosi wodę. Nie nadaje się do akwareli czy też innych farb. Dodatkowo łatwo ją porwać.

Zmiana rodzaju papieru nie tylko zmniejszy ryzyko zniszczenia pracy, ale także może jej nadać ciekawy charakter. Bardziej szorstki papier idealnie sprawdzi się do artystycznych szkiców, a grubszy, sztywniejszy i gładszy jest idealnym do architektonicznego rysunku! Ważny jest też format na którym rysujemy! Trzeba pamiętać, że łatwiej przenieść się z dużego formatu na mały, niż z małego na duży. Dlatego właśnie na kursach rysunku wymagane są formaty takie jak B2, z kolei na kursach ASP nawet B1!

Jak odróżnić od siebie rodzaje papieru

Zobacz także


Teraz jak już wiemy po co warto zmieniać papier, warto dowiedzieć się jaki będzie najlepszy i do czego będzie najlepszy! Wartko jednak wspomnieć o kilku podstawowych wartościach, które może posiadać papier, i które wyróżniają różne rodzaje od siebie.

Pierwszą taką wartością jest Gramatura. Gramatura to masa podawana w gramach na metr kwadratowy. Za jej pomocą można określić grubość papieru. Dla ułatwienia papier o gramaturze 100g/m2 będzie miał grubość 0.1cm. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale to najłatwiejszy sposób na zobrazowanie sobie tych wartości.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Drugą wartością jest faktura. Faktura to określenie powierzchni papieru. Określamy papier jako gładki, szorstki, falowany czy nawet taki o fakturze płótna.

Rodzaje papieru

Wiedząc jak odróżnić od siebie rodzaje papieru można już omówić, jakie właściwie mamy rodzaje.

  • Papier rysunkowy (od 80g/m2 do 160g/m2) – Jest to najbardziej powszechny rodzaj papieru. Stosowany jest głównie do rysunków ołówkiem.
  • Brystol (od 160g/m2 do 250g/m2) – Sztywny i gruby papier wykorzystywany głównie do kreślenia oraz rysunków technicznych. Jest też idealny do rysowania ołówkiem czy nawet węglem.
  • Papier malarski (400g/m2) – Bardzo gruby papier fakturowany. Jest odporniejszy na wodę, ale i tak pokrywa się go warstwą Gesso przed malowaniem.
  • Papier do pasteli (160g/m2) – Papier fakturowany który bardzo dobrze przyjmuje pigmenty. Różnica między nimi polega głównie na fakturze. Niektóre są bardziej drobnoziarniste, inne gładkie, dając nam różne możliwości na teksturowanie.
  • Papier do akwareli – jest to jeden z najdroższych ale też jakościowo najlepszych papierów. Robi się go z bawełny lub lnu co sprawia że jest wolno schnący, pozwalając na płynne malowanie akwarelą.
  • Papier kredowy (od 90g/m2 do 350g/m2) – Gładki i śliski papier bezdrzewny. Jest to papier który nie nadaje się do rysowania i jest stosowany tylko w drukarkach.

Który jest najlepszy?

W zależności od tego co Cię interesuje, różne rodzaje papieru mogą być dla ciebie odpowiednie. Najlepszym na początek jest Bristol, który ma dużą wytrzymałość na wytarcia, i nie zniszczy się tak szybko jak przykładowo ksero. Jest to też papier idealnie nadający się dla architektów oraz rysunku technicznego, czy też zwykłych rysunków ołówkowych. Jeżeli z kolei interesują cię farby, to na początek najlepszym będzie papier malarski lub papier do akwareli.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *