Tyle mówi się o studiach architektonicznych, natomiast nie każdy wie, jak te studia wyglądają „od kuchni”. W tym tekście znajdziesz informacje o najważniejszych przedmiotach na architekturze i do czego się one przydadzą.
1. Projektowanie architektoniczne
Ten przedmiot to istota studiów. To tak jak matematyka na studiach matematycznych. Projektowanie architektoniczne na studiach to – najprościej mówiąc – wejście w buty projektanta. Jest to też nauka, krok po kroku, jak zaprojektować budynek, począwszy od wstępnej wizji, a skończywszy na szczegółowych rysunkach budowlanych. Ten przedmiot jest na każdym semestrze studiów, ale na poszczególnych semestrach projektuje się różne typy budynków: dom jednorodzinny, budynek mieszkaniowy, budynek usługowy itd.
2. Projektowanie urbanistyczne
Projektowanie w skali miasta, tak zwanej „tkanki miejskiej”. Na tym przedmiocie projektuje się także mniejsze obszary, np osiedle domów jednorodzinnych. Dla części studentów urbanistyka nie jest zbyt ciekawa, ale bądźmy ze sobą szczerzy: Oprócz projektu przepięknego budynku ważne są także: układ osiedla, jego otoczenie, a także dojazd do tych budynków oraz możliwość zaparkowania.
3. Budownictwo
Duża dawka wiedzy o materiałach budowlanych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jest to przedmiot czasami nie lubiany przez studentów z „artystyczną duszą”. Jednak ten przedmiot daje przewagę absolwentów architektury z Politechniki nad np. architektami wnętrz. Dzięki wiedzy budowlanej architekci wiedzą, czy ich wizja jest możliwa do zrealizowania oraz z jakich materiałów budowlanych. Budownictwo w architekturze jest trochę jak wiedza o anatomii ludzkiego ciała. Każdy wie, jak ciało ludzkie wygląda z zewnątrz, ale tylko ktoś kto przez kilka lat uczył się anatomii (np lekarz) wie, jak ciało ludzkie funkcjonuje w środku i z czego wynikają różne procesy w naszym ciele.
4. Konstrukcje, Mechanika budowli
Kolejny przedmiot techniczny, ale w odróżnieniu od budownictwa, tu się głównie liczy. W obecnych czasach architekt nie oblicza konstrukcji (robi to inżynier budowlany o specjalności konstruktor). Jednak podstawowa wiedza o tym jak projektować konstrukcję budynku jest potrzebna architektom do stworzenia ogólnej koncepcji budynku. Warto znać podstawy konstrukcji także po to, żeby nie przedstawić konstruktorowi absurdalnego projektu niemożliwego do skonstruowania i się przy okazji ośmieszyć.