nauka rysunku poradnik kompletny

Nauka rysunku – przewodnik kompletny (N1)

W tym artykule znajdziesz wszystko o nauce rysunku. Dowiesz się jakie materiały konkretnie kupić. Jak prawidłowo wybrać cel lekcji rysunku. Czy warto zaczynać gdy ma się 10 czy 50 lat. A w pewnym monecie dowiesz się jaką ścieżką pójść żeby zarobić na jednej akwarelce 57.000 zł. Być może marzysz o tym żeby ładnie rysować ale wahasz się. Czy chcesz całe życie spędzić w nudnej pracy do której się zmuszasz. Czy może chciałbyś wieść życie artysty który wstaje kiedy chce, pracuje kiedy chce i czuje się wolny.

A pod koniec czeka na Ciebie prezent , myślę że dość wartościowy

Choć pozwól, że już teraz zaproponuję Ci wyjątkowy prezent – darmowy kurs rysunku on-line na naszej platformie Video:


Popatrz na te wspaniałe rysunki ołówkiem, narysowały osoby które kiedyś zaczynały lekcje rysunku od podstaw:

Rysunek ołówkiem – zobacz jak można narysować portret który niemal jest wypukły


Nauka rysunku – od czego zacząć

Zacznij od powtórzenia sobie nadrzędnej prawdy – Talent nie istnieje!

Dokładnie tak! Nie ma czegoś takiego jak talent! Po cóż by było uczelnie architektoniczne czy akademie artystyczne? Utalentowany człowiek architektem po prostu by się stawał innym razem człowiek budząc się rano okazywałby się artystą. Tak nie jest. Owszem są predyspozycje ale one mówią co innego. Jedni ze względu na swoje predyspozycje bardzie wolą rysować przestrzeń, inni kochają krajobraz a jeszcze ktoś woli odkrywać charakter postaci w portrecie. Każda z tych osób może uprawiać sztukę.

Obejrzyj sobie jak powstaje przykładowy rysunek :

Spróbuj z lekcjami darmowymi

Wahasz się? Spróbuj narysować coś prostego. Możesz to zrobić w domowym zaciszu bez pokazywania tego komukolwiek. Okazuje się bowiem, że ludzie najbardziej boją się oceniania które prowadzi do krytyki i wyśmiania. Poniżej masz link do lekcji rysunku krok po kroku i od podstaw:

Darmowe lekcje rysunku – proste i krok po kroku

A jeżeli się wkręcisz to może spróbujesz z tym:

Jak narysować psa – trzy lekcje krok po kroku, nieco trudniejsze niż te wyżej

Nikomu nie musisz tego pokazywać – no chyba, że chcesz dowiedzieć się więcej. Znany nauczyciel rysunku Pan Wojciech „Domin” Domińczak zgodził się udzielić korekty każdemu kto skończy powyższe rysunki. Rysunek wyślij na : domin@domin.pl Po wysłaniu pracy dostaniesz informację zwrotną wg tych podpunktów:

  • Ogólne, pierwsze wrażenie
  • Wskazanie co w tym rysunku wyszło dobrze
  • Wskazanie co wymagałoby poprawy i jakie kroki należałoby przedsięwziąć
  • Wskazanie konkretnej rzeczy którą należy zachować bo już jest ok
  • Wyszczególnienie jakie kolejne działanie należałby podjąć

Jak widzisz nauka rysunku może być przyjemna i nie polegać na krytyce czy wyśmianiu.

W jakim wieku zacząć?

W każdym. Jeżeli masz lat 10 to nie jest za wcześnie. Jeżeli masz 60 to nie jest za późno. Chodzi o to żeby tworzyć i czerpać z tego przyjemność. Tu warto wspomnieć o naszym motto którego trzymamy się od 25 lat:

„Nie porównuj się z innymi – liczy się postęp a nie perfekcja”

Nie ważne w jakim wieku jesteś, ważne żeby zająć się nauką rysunku.

Jeżeli jesteś rodzicem to :

Zobacz jak rozwijać u dziecka predyspozycje – [UŻYTECZNE!]

Jakie materiały wybrać na samym początku a jakie później

Najbardziej podstawowa lista materiałów plastycznych do kupienia:

  1. Papier (Blok A3gramatura min.150g – najlepiej w sklepie plastycznym – będą wiedzieć o co chodzi)
  2. Ołówek 2B (nie używaj ołówków H i HB)
  3. Gumka chlebowa – najlepiej Staedtler lub Faber Castell (Tańsze są Kooh-I-Noor ale w mojej opinii są dużo gorsze)
  4. Temperówka – zwykła
  5. Długopis kulkowy – czarny – taki zwykły BIC będzie OK

Materiały które dojdą gdy zapiszesz się na Kurs Rysunku:

  1. Papier B2 – 50×70 cm – często nazywany Brystolem – 20 arkuszy
  2. Teczka 50×70 cm – w sklepach plastycznych dadzą Ci odpowiednią
  3. Deska – zwana czasami rysownicą 50×70 cm
  4. Cztery klipsy do przypinania kartki do deski
  5. Cienkopisy czarne 0.3 i 0.5 – Polecam UniPin – inne też są dobre ale ja używam tych od 15 lat i jestem zadowolony
  6. Szersza gama ołówków od 2b do nawet 8b – można kupić takie w komplecie wtedy masz fajne opakowanie. Z tym, że są tam też ołówki H i HB – należy je głęboko schować.

Dlaczego ołówki H i HB nie nadają się do lekcji rysunku? Są za twarde i nie można wyciągnąć z nich czerni!

Nauka rysunku przy użyciu różnych technik

Nauka rysunku ołówkiem

W zasadzie to każdą naukę rysunku zaczyna od ołówka. Ta technika jest uniwersalna i co najważniejsze można przy niej pozostać do końca życia. Trzeba pamiętać o zasadzie : „Nie liczy się różdżka, liczy się czarodziej”. To od rysownika zależy jak ołówkiem operować będzie. Popatrz na te dwa świetne przykłady gdzie ołówek doprowadzony został do mistrzostwa.

Tusz – technika Noir – cykl wierzby mazowieckie

Na samym początku dwa obrazki w tej technice:

Tu załączone są prace Wojciecha Domińczaka z jego znanego cyklu „Wierzby mazowieckie” W rysunku tuszem wykorzystuje się mocne kontrasty jakie daje czerń tuszu. Taką technikę nazywa się często Noir. Nie jest to jednak technika polecana jako rysunek od podstaw. A to dlatego, że nie da poprawić już postawionej kreski. Jednak na początku użycie gumki czy gumki chlebowej jest dość ważne.


Trzy artykuły które mogą okazać się ciekawe:

Czy wiesz że w Polsce jest Pieta Michała Anioła? Pewnie nie wiesz nawet w jakim mieście – sprawdź to koniecznie!

Czy wiesz co w świecie rysunku oznacza termin MoodBoard – warto się tego dowiedzieć.

Nauka światłocienia – bardzo użyteczny artykuł – mnóstwo przykładów!


Długopis – technika rysunkowa mało znana

Niewiele osób wie, że rysowanie długopisem jest możliwe. Zazwyczaj kojarzy się nam z pisaniem w zeszytach szkolnych. Części z was może kojarzyć się z rysowaniem z tyłu zeszytu. Co ciekawe, jeżeli nagminnie rysujesz z tyłu zeszytu to dobrze robisz! Bo to jest mechanizm obronny wzrokowców na lekcjach mówionych. Długopis ma jedną świetną cechę – jest łatwy do zdobycia. Ma też jedną wadę – pod wpływem światła potrafi zmieniać kolor. Dlatego nadaje się bardziej do szkicowników które przez większą część czasu pozostają zamknięte.

Akwarela i Ecolina – poręczne techniki malarskie

Akwarela ma swoją rzeszę zwolenników. To co decyduje o jej sukcesie to lekkość barwy, świetlistość i poręczność. Jeżeli chcesz malować akwarelą to wszystko co do niej potrzebne spakujesz do plecaka. Z farbami olejnymi nie będzie już tak łatwo.

Czego można się uczyć – program nauki rysunku

Martwa natura i rysowanie przedmiotów

Martwa natura to klasyka rysunku. Na jej podstawie uczy się obserwacji oraz perspektywy. Właśnie tak! Perspektywa pochodzi z obserwacji a nie z książek. Rozpoczynając naukę rysunku ustawiaj sobie martwe natury z prostych przedmiotów. Pod pojęciem prosty przedmiot mam na myśli kształty prostych brył geometrycznych. Np. szklanka która jest walcem. Jabłko – które co prawda ma nieregularny kształt ale jest kształtem prostym. Nawet jak gdzieś walniesz się w proporcjach to nikt nie zauważy.

Wybieraj też podstawowe faktury materiałowe. Czyli konkretnie :

  • draperie – tak na lekcjach rysunku o dowolnym celu nazywa się rysowanie tkaniny. PRO-TIP : wybierz ścierkę kuchenną która jest w kratkę lub w paski. Dzięki temu łatwiej podpatrzysz krzywizny.
  • drewno – tu najlepiej nada się przedmiot z wyraźnym usłojeniem – PRO-TIP – najlepiej do tego nadaje się drewno sosnowe!
  • metal – wyszukaj w domu taki przedmiot który będzie fajnie pokazywał specyficzne odbijanie się światła – PRO-TIP: nie wybieraj przedmiotów metalowych ale pomalowanych bo wtedy nie ćwiczysz rysowania metalu
  • szkło – do tego dobre będą szklanki z grubego szkła – ładnie się na nich ułoży refleks świetlny
  • Owoc lub warzywo – to jest o tyle fajne, że proporcje można lekko zwalić. PRO-TIP: polecam jabłko, cebulę – są na nich gry szarości plam; fajnie wygląda bakłażan – jest mocno czarny i świetnie kontrastuje odbijające się na nim światło; winogrono – to jest od czasów antycznych ważne wyzwanie dla artystów

W dawnych czasach kursy rysunku opierało się głównie na rysowaniu z natury. W studiu martwych natur, w plenerze architektury i pejzażu.

Postać ludzka i portret

Żadne lekcje rysunku, żaden szanujący się kurs rysunku nie pominie tego tematu. To jest rzecz konieczna. Ćwiczenie postaci od stuleci jest najważniejsze. Kandydaci na ASP a nawet na niektóre architektury mają to na egzaminie wstępnym.

Sam portret jest znowu tematem wyjątkowo przyjemnym. Kiedy zacznie już nam wychodzić można obdarowywać wszystkich bliskich. Zanim jednak do tego dojdzie czeka Cię sporo pracy. Nie wystarczy pójść na kurs rysunku gdzie na paru lekcjach będzie rysowanie portretów. Trzeba rysować i rysować, ćwiczyć i pilnować proporcji.

Krajobraz i drzewa

Trzecim wątkiem rysunkowym jest pejzaż i drzewa. Tu możemy wyróżnić wiele podgrup:

  • rysowanie drzew liściastych
  • rysowanie drzew iglastych
  • pejzaż leśny
  • pejzaż górski
  • studium rysunkowe skał
  • krajobrazy egzotyczne
  • i wiele innych

Temat pejzażu i krajobrazu zawiera w sobie tak wiele różnych ścieżek, że można przez całe życie rysować tylko to

Perspektywa i geometria

Jednym z zagadnień które warto w tej materii ostro przećwiczyć jest rysowanie brył z rzutów ortogonalnych. Na rynku jest świetny zbiór zadań który nazywa się Igurra System. Jest tam ponad 1000 unikalnych zadań. Nawet jak zrobisz 1/10 z nich to już będziesz hardkorem.

Rysunek w perspektywie muszą poznać i to bardzo dokładnie kandydaci na architekturę. Kurs na architekturę pełny jest perspektywy i zagadek przestrzennych. kto najczęściej wybiera ten typ rysowania – wszyscy Ci którzy mają średnią lub wysoką inteligencję wieloraką przestrzenną. warto je sobie sprawdzić żeby wiedzieć w jakim kierunku iść.

Rysunek w plenerze

Rysowanie z natury to najbardziej podstawowa czynność w nauce rysunku. Niestety obecnie wiele osób zamienia rysowanie z natury – obserwacji na rysowanie ze zdjęć. Jeżeli tylko możesz rysuj z obserwacji.

Taką mini formą rysowania z natury jest rysowanie martwej natury i postaci ludzkiej. Tu też przekłada się to co widzimy na kartkę papieru. Jednak kiedy mówimy rysunek w plenerze to mamy na myśli rysowanie na zewnątrz. Z jednym wyjątkiem – kiedy idziemy rysować wnętrza. Kiedy rysujemy we wnętrzu np. katedry gotyckiej to jest to rysunek w plenerze 🙂

Gdyby tak zagłębić się bardziej to rysowanie z natury w plenerze cechuje się najczęściej kompozycją otwartą. Rysownie z natury przedmiotów lub modela daje nam kompozycję zamkniętą.

Co to jest kompozycja zamknięta a co to jest kompozycja otwarta ?

Kompozycja zamknięta to taka w której cały obiekt mieści się na arkuszu i nie ma żadnej jego kontynuacji poza kadrem.

Kompozycja otwarta to taka w której rysowane obiekty mają kontynuację poza płaszczyzną obrazowania.

Najlepiej wyjaśnią to te przykłady:

kompozycja zamknięta
To jest właśnie kompozycja zamknięta – autorka pominęła wszystko co było w tle. Przedmioty nie mają żadne kontynuacji poza kadrem.
kompozycja otwarta
W tym przypadku rysunek powstał w plenerze podczas wakacyjnego kursu rysunku.

Wakacyjny kurs rysunku

Architektura

Na początek kilka artykułów które bardzo pomogą Ci w wyborze kierunku Architektura. A nawet pomogą ustrzec się pospolitych błędów które powodują nie zdanie egzaminu wstępnego na architekturę:

11 porad od 11 specjalistów z różnych miast Polski o zdawaniu na architekturę

Sprawdź jakie są pytania na testach dla kandydatów na architekturę

Kompozycja w fotografii która świetnie sprawdza się w rysunku architektonicznym

Samochody i maszyny

Concept art

Fotografia – Photo Bashing

Digital Painting – Rysunek cyfrowy


Ciekawy artykuł omawiający kwestię czy rysować na tablecie czy tradycyjnie:

Czy Digital Painting wypchnie rysunek tradycyjny?


Jaki kurs rysunku wybrać ? Cel nauki rysunku.

Jak dobrze zarobić na byciu artystą

Artykuł bardzo fajnie pokazujące jak …

Jak wybrać kurs rysunku ze względu na swój profil psychologiczny – to trzeba poznać koniecznie !!!

Tatuaże

Concept artysta

Architekt

Projektant wnętrz

Malarz

Akwarelista

Game Dev


Szkoły rysunku w kilku miastach Polski

Kurs rysunku w Warszawie – do zajęć dostajesz też świetną platformę nauką rysunku on-line

Lekcje rysunku w Radomiu – szefem jest niewątpliwie mistrz rysunku ołówkiem. Wiele nauczy!

Nauka rysunku w Katowicach – mega atmosfera, świetny prowadzący!


Rysunkowe ciekawostki –

Inktober


A teraz obiecany prezent. Poniżej masz link do platformy z kurami rysunku w formie video i on-line. Czekają tam na Ciebie cztery lekcje o perspektywie.

Kliknij w ten link i odbierz 4 darmowe lekcje rysunku na platformie Domin


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *