Grafika komputerowa jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin sztuki. Używana jest do filmów, gier czy nawet stron internetowych. Ale dlaczego stała się tak popularna, i dlaczego warto o niej wiedzieć?
Jak zacząć naukę digital paintingu?
Skąd ta popularność?
Grafika komputerowa jest w tej chwili jedną z najszybszych i najlepiej wykorzystywanych rodzajów sztuki. Rynek stwarza potrzeby które muszą być spotykane przez ludzi na nie odpowiadających. Tworzenie reklam, filmów czy gier jest tutaj szczególnie ważne. Reklama musi wizualnie przyciągać oko, a efekty w filmach muszą mieścić się w budżecie. Wszystko to da się osiągnąć najłatwiej w komputerze.
Pozwala on na rzeczy, które w sztuce tradycyjnej są niemożliwe. Dodatkowo taniej jest wynająć artystów robiących efekty w komputerze niż rzeczywiście je odwzorować, nie wspominając , że niektóre efekty specjalne mogłyby być niebezpieczne. W komputerze jesteśmy w stanie nie tylko stworzyć efekty specjalne, które będą wyglądały realnie, ale także być w stanie panować nad każdym jego elementem.
Zobacz także
Ostatnim elementem wartym wspomnienia jest możliwość szybkiej edycji. Pracodawcy często wymagają różnych szybkich zmian w obraz, których będą używać. Możliwość edytowania zdjęć czy właśnie obrazów pozwala na szybkie zrobienie kilku różnych wersji tego samego obrazu i szybkich zmian według potrzeb klientów.
Grafika komputerowa – Czego uczy?
Jak mogłoby się wydawać, grafika komputerowa jest bardzo podobna do malarstwa. Ucząc się na kursach digital artu poznajesz palety kolorów jak i walory, które wykorzystuje się w szkicach kompozycyjnych. Przydaje się to nie tylko w malarstwie ale i także w rysunku ołówkiem. Warto rozpracowywać to, jak nakładać na siebie warstwy i rozwijać całość pracy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule o Rysowaniu Warstwami.
Samo zapoznawanie się z programami też Cie rozwinie. Czy dla zabawy, czy też w pracy, znajomość photoshopa i innych podobnych programów może Ci się przydać. Dodatkowo programy do grafiki 3D mogą pomóc ci w zrozumieniu perspektywy oraz eksperymentowania z nią.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Nauka malarstwa i rysunku też pomaga rozwinąć umiejętności digital paintingu. Nie tylko jeśli chodzi o kolory. Nakładanie tekstur oraz ćwiczenia kompozycji mocno przekładają się na grafikę komputerową.
Grafika komputerowa jako zawód
Istnieje wiele różnych zawodów związanych z grafiką komputerową. Od malowania po modelowanie, wiele z nich opiera się na projektowaniu. Zobaczmy więc podstawowe kierunki które możesz obrać:
- Concept art – Zawód który jest stricte o projektowaniu. Jako concept artysta, będziesz tworzył obrazy przedmiotów, postaci czy nawet architektury i pejzaży! W grę wchodzi także zrozumienie klienta, dla którego prace robimy. To jego wizję mamy przelać na płótno. W konceptach bardzo ważna jest też szybkość robionych prac. Nie chodzi o to żeby były ładne, ale funkcjonalne. Szybkie przedstawienie pomysłu jest tutaj kluczem do sukcesu!
- Grafik 3D – W tym zawodzie będziesz zajmował się modelowaniem. Tworzenie faktycznych przedmiotów, postaci czy lokalizacji jest priorytetem. W zależności od kierunku który Cię interesuje, możesz też pójść w animacje, i zajmować się teksturowaniem jak i oświetleniem, lub nawet efektami specjalnymi. Zawodów w grafice 3D jest wiele, i potrzeba ich szczególnie w filmach oraz grach.
- Ilustrator – Kierunek podobny do Concept Artu, ale tutaj, skupiasz się już bardziej na wyglądzie prac, nie na szybkim ich przedstawieniu. Liczy się każdy szczegół oraz kompozycja. Ilustracje powinny być miłe dla oka, ale muszą też zwracać na siebie uwagę.
- Animator – Jak sama nazwa wskazuje, zajmowałbyś się animacją. Można to jeszcze podzielić na dwie części: Animacja 2D oraz Animacja 3D. Najlepiej jest spróbować obydwu, i zobaczyć, w czym czujesz się najlepiej.
Są to tylko podstawowe przykłady. Grafikę komputerową znajdziesz też w reklamie, na stronach internetowych czy nawet w architekturze, gdzie używa się specjalnych programów do tworzenia projektów.
Jak zacząć naukę digital paintingu?
Tak jak ze wszystkim, trzeba po prostu spróbować! Oczywiście wiąże się to z kosztami… Trzeba mieć komputer oraz tablet graficzny. Dodatkowo najczęściej używane programy często są płatne. Jeśli jednak masz już jakieś to można przejść do ćwiczeń
Najlepszym sposobem na naukę jest przerysowywanie zdjęć. Nie chodzi tu o podkładanie zdjęć, czy pobieranie ich koloru… używaj ich jako referencji. Staraj się szybko szkicować kompozycje i powoli dobierać na oko kolory które widzisz na zdjęciu. Przydadzą się też podstawy rysunku.
Oczywiście najlepszą opcją byłoby zapisanie się na kursy digital paintingowe, które od podstaw nauczą Cię, jak rysować!