Abstrakcja jest jedną z najtrudniejszych do zrozumienia dziedzin sztuki. Chodź temat może wydawać się prosty, jego ogólny sposób postrzegania i myśl kryjąca się za innym zrozumieniem może być skomplikowana.
Ponad 30 najważniejszych pozycji o architekturze!
Abstrakcja i jej znaczenie
Sama w sobie, abstrakcja ma pokazywać naturalne nam rzeczy w nienaturalny sposób. Tematy mogą dotyczyć od przedmiotów codziennego użytku, po emocje czy opinie, o których rzadko zdarza nam się myśleć. Tak więc nie tylko znajdziemy tu zwykłe zagadnienia, ale także filozoficzne i subiektywne wartości. Innymi słowy, sztuka abstrakcyjna przetwarza rzeczywistość, nie ingerując w nią w żaden niepotrzebny sposób. Przedstawia opinie jak i myśli które sami musimy wywnioskować, patrząc na obraz.
Kiedy i jak powstała abstrakcja?

Zobacz także:
- Grafika komputerowa jako zawód przyszłości – Najbardziej opłacalny kierunek artystyczny?
- Talent nie istnieje, oto dowód
Powstanie sztuki abstrakcyjnej zawdzięczamy pierwszy całkowicie świadomy obraz abstrakcyjny z 1910 roku. Namalował go Kandinsky, używając akwarel. Sam pomysł abstrakcji nie był jego celem. Zainspirowany muzyką oraz obrazami impresjonistycznymi, które go fascynowały, połączył je i „stworzył” abstrakcję. Oczywiście nie obeszło się bez znajomości dawnych mistrzów oraz technik, których uczyli się wszyscy wielcy artyści.
Jednym z największych problemów które stoją przed artystami abstrakcyjnymi jest wartość ich obrazów. Nie chodzi tutaj o wartość pieniężną, ale o to, jak ich sztuka jest odbierana przez społeczeństwo. Ich obrazy najczęściej używane są za dekoracje w pokojach, którymi chwalą się kupcy obrazów. Interesuje ich bardziej to, czy obraz będzie pasował do ich wnętrz aniżeli o to co sam obraz przedstawia. Sam Kandinsky nie chciał by jego obrazy były ładne czy stylizowane. Za pomocą swojej sztuki chciał pokazać myśli i emocje.
Konkretniej
Abstrakcja to kierunek artystyczny pozwalający na wyrażenie swoich emocji, myśli i opinii. Daje artystom większe pole do popisu i wykorzystania swojej kreatywności twórczej. Oglądając obrazy Kandinsky’ego, czy Pollocka i Rothko, daj się ponieść intuicji malarskiej, bez prób odszukania rzeczywistości. Zastanów się co czujesz kiedy na nie patrzysz, a zrozumiesz, co chcą ci przekazać.
Jeśli interesuje cię historia sztuki, koniecznie zobacz wykłady z historii sztuki!