abstrakcja

Abstrakcja w świecie sztuki

Abstrakcja jest jedną z najtrudniejszych do zrozumienia dziedzin sztuki. Chodź temat może wydawać się prosty, jego ogólny sposób postrzegania i myśl kryjąca się za innym zrozumieniem może być skomplikowana.


Ponad 30 najważniejszych pozycji o architekturze!


Abstrakcja i jej znaczenie

Sama w sobie, abstrakcja ma pokazywać naturalne nam rzeczy w nienaturalny sposób. Tematy mogą dotyczyć od przedmiotów codziennego użytku, po emocje czy opinie, o których rzadko zdarza nam się myśleć. Tak więc nie tylko znajdziemy tu zwykłe zagadnienia, ale także filozoficzne i subiektywne wartości. Innymi słowy, sztuka abstrakcyjna przetwarza rzeczywistość, nie ingerując w nią w żaden niepotrzebny sposób. Przedstawia opinie jak i myśli które sami musimy wywnioskować, patrząc na obraz.

Kiedy i jak powstała abstrakcja?


Zobacz także:


Powstanie sztuki abstrakcyjnej zawdzięczamy pierwszemu całkowicie świadomemu obrazowi abstrakcyjnyjnemu z 1910 roku. Namalował go Kandinsky, używając akwarel. Sam pomysł abstrakcji nie był jego celem. Zainspirowany muzyką oraz obrazami impresjonistycznymi, które go fascynowały, połączył je i „stworzył” abstrakcję. Oczywiście nie obeszło się bez znajomości dawnych mistrzów oraz technik, których uczyli się wszyscy wielcy artyści.

Jednym z największych problemów które stoją przed artystami abstrakcyjnymi jest wartość ich obrazów. Nie chodzi tutaj o wartość pieniężną, ale o to, jak ich sztuka jest odbierana przez społeczeństwo. Ich obrazy najczęściej używane są za dekoracje w pokojach, którymi chwalą się kupcy obrazów. Interesuje ich bardziej to, czy obraz będzie pasował do ich wnętrz aniżeli o to co sam obraz przedstawia. Sam Kandinsky nie chciał by jego obrazy były ładne czy stylizowane. Za pomocą swojej sztuki chciał pokazać myśli i emocje.

Rodzaje Abstrakcji

Abstrakcja ma swoje własne rodzaje. Można je podzielić na metody rozebrania form i elementów oraz artystycznego podejścia.

Abastrakcja geometryczna

Skupia się na prostych formach geometrycznych, takich jak linie, koła, kwadraty i trójkąty. Kształty te są często wykorzystywane do tworzenia harmonijnych kompozycji.

Abstrakcja ekspresywna

Koncentruje się na wyrażaniu emocji i nastrojów poprzez swobodne linie, kształty i kolory. Artysta może stosować gestywną pracę pędzla i tekstury, aby wyrazić swoje wnętrzne odczucia.

Abstrakcja kolorystyczna

Skupia się na interakcjach i kombinacjach kolorów, aby wywołać konkretne emocje i reakcje u widza. Kolor staje się głównym narzędziem wyrazu artystycznego.

Abstrakcja informalna

Koncentruje się na spontanicznym tworzeniu i wyrażaniu emocji poprzez swobodne gesty, plamy farb i formy nieokreślone. Może to prowadzić do prac z dużą ilością tekstur i ruchu.

Abstrakcja minimalistyczna

Polega na ograniczaniu form i elementów do absolutnego minimum, dążąc do osiągnięcia czystości i prostoty w kompozycji.

Abstrakcja konceptualna

Skupia się na ideach, koncepcjach i teoriach, wykorzystując formę artystyczną jako środek do przekazywania intelektualnych treści.

Posdumowanie

Abstrakcja to kierunek artystyczny pozwalający na wyrażenie swoich emocji, myśli i opinii. Daje artystom większe pole do popisu i wykorzystania swojej kreatywności twórczej. Oglądając obrazy Kandinsky’ego, czy Pollocka i Rothko, daj się ponieść intuicji malarskiej, bez prób odszukania rzeczywistości. Zastanów się co czujesz kiedy na nie patrzysz, a zrozumiesz, co chcą ci przekazać.

Jeśli interesuje cię historia sztuki, koniecznie zobacz wykłady z historii sztuki!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *